State Tournaments: 2001 AAAA boys
Georgia High School Basketball Project
state tournament brackets
GIA
Email
Home

2001 Class AAAA Boys

Opening Round
February 23
Suwanee -
North Gwinnett High
Chattahoochee (24-4)
84
Norcross (17-12)
69
Berkmar (24-4)
68
Lassiter (13-15)
65
February 23
Jonesboro -
Mount Zion High
Riverdale (25-3)
66
Tift County (19-9)
56
Ware County (17-11)
66
Morrow (18-10)
65
February 23
Powder Springs -
McEachern High
Lakeside (Atlanta) (24-3)
95
Douglas County
91
Marietta (23-4)
74
Douglass (10-12)
60
February 23
Savannah State University
Savannah (27-1)
61
Northside (Warner Robins)
43
Warner Robins
67
Bradwell Institute
39
February 24
Suwanee -
North Gwinnett High
Wheeler (24-4)
84
Brookwood
59
Collins Hill (17-11)
68
Sprayberry (22-5)
62
February 24
Jonesboro -
Mount Zion High
North Clayton (24-3)
75
2 OT
Valdosta (24-3)
72
2 OT
Mount Zion (Jonesboro) (23-6)
61
Bainbridge (20-7)
58
February 24
Powder Springs -
McEachern High
North Cobb (17-10)
73
Redan (18-8)
56
Lithonia (17-10)
70
Harrison (20-8)
59
February 24
Savannah State University
Griffin (22-6)
60
Beach
54
Glynn Academy (21-7)
68
Baldwin
44
Second Round
March 1
Albany Civic Center
Griffin (23-6)
65
Ware County (18-11)
46
Savannah (28-1)
60
North Clayton (25-3)
49
Glynn Academy (22-7)
70
Riverdale (26-3)
68
Mount Zion (Jonesboro) (24-6)
56
Warner Robins
53
March 1
Dalton -
Northwest Georgia Trade Center
Wheeler (25-4)
54
Lakeside (Atlanta) (25-3)
53
Marietta (24-4)
72
Collins Hill (18-11)
56
Chattahoochee (25-4)
62
North Cobb (18-10)
47
Berkmar (25-4)
61
Lithonia (18-10)
54
Quarterfinals
March 2
Albany Civic Center
Savannah (29-1)
49
Griffin (24-6)
30
Glynn Academy (23-7)
69
Mount Zion (Jonesboro) (25-6)
64
March 2
Dalton -
Northwest Georgia Trade Center
Marietta (24-4)
74
Wheeler (26-4)
65
Berkmar (26-4)
58
Chattahoochee (26-4)
52
Semifinals
March 5
Macon Coliseum
Savannah (30-1)
62
Marietta (25-4)
60
Berkmar (27-4)
81
OT
Glynn Academy (24-7)
78
OT
Finals
March 9
Macon Coliseum
Berkmar (28-4)
55
Savannah (31-1)
53

The Tournament
Teams: 32
How determined: Region 1st through 4th place winners.

Champion: Berkmar
School Title: 2nd
Final Record: 29-4
Coach: David Boyd
Notes:

2001 champions
Boys
[ A | AA | AAA | AAAA | AAAAA ]
Girls
[ A | AA | AAA | AAAA | AAAAA ]