Georgia High School Basketball Project
state champions
GIA
Email
Home

GIAA, GHSA Boys Champions

GIAA No Divisions
1922Lanier
1923Boys High
1924University School for Boys
1925Lanier
1926Lanier Tech High
1927Lanier Vienna
1928Lanier Vienna
1929Tech High Vienna
1930Savannah Braselton
1931Savannah Franklin County
1932Savannah Savannah
1933Lanier Lanier
GIAA Class B Class C Class D
1934Lanier Canton Nelson
1935Tech High Albany Clermont
1936Lanier Canton Rhine
1937Savannah Ocilla Pulaski Eagle Grove
1938Lanier Griffin Dacula Cottondale
1939Lanier Eatonton Winterville Wesley Junior High
1940Lanier Clarkston Lyerly Cottondale
1941Savannah Athens Bonaire Westside (Statesboro)
1942Lanier Canton Stilson
1943Jordan Cochran Barney
1944Columbus Rossville Barney
1945Lanier Dacula Winterville
1946Savannah Rossville Greenville
1947Savannah Perry Irwinville
1948Lanier Valdosta Montezuma
1949Roosevelt Perry Dasher Bible
Class AA Class A Class B Class C
1950Lanier Summerville Irwinville Montezuma
1951Lanier Canton Irwinville Braselton
1952Brown LaGrange Fort Valley Stilson
1953North Fulton Druid Hills Perry Winterville
1954Baker Druid Hills Fort Valley Rosemont
1955Russell Blackshear Lakeland East Crisp
1956Baker Elberton Perry Vienna
Class AAA Class AA Class A Class B Class C
1957Decatur Druid Hills Cass Stone Mountain Vienna
1958Murphy Jeff Davis Cass Nahunta McRae-Helena
1959Brown College Park Cochran Perry Roopville
1960Sylvan Murray County Osborne Telfair County Edison
1961Sylvan Headland Americus Fort Valley Ludowici
1962Columbus Murray County Central Gwinnett Perry Marion County
1963LaGrange Hart County Perry Turner County Edison
1964Osborne Newton County Perry Clarkston Jackson County
1965LaGrange Cairo Cochran Vienna Yatesville
1966Butler Cairo Perry Waynesboro Taylor County
1967Beach Carver (Atlanta) Westminster West Side (Rocky Face) Union of Leslie
1968Johnson (Savannah) Sandy Springs Statesboro Wilcox County Whigham
1969Mark Smith Carver (Atlanta) Murray County Eva Thomas Crawford County
1970Decatur East Rome Early County Hogansville Arlington Christian
1971Carver (Columbus) Berrien Roswell Hogansville Greater Atlanta Christian
1972Savannah Russell Calhoun County Hogansville Greater Atlanta Christian
All Classes Class AAA Class AA Class A Class B
1973Southwest (Macon) Southwest (Macon) Southwest (Atlanta) Bacon County West Point
1974Southwest (Atlanta) Savannah Southwest (Atlanta) College Park Hogansville
Class AAA Class AA Class A Class B
1975Southwest (Macon) West Fulton College Park Monticello
1976Savannah West Fulton College Park Woodbury
1977LaGrange Brown Arnold Greater Atlanta Christian
1978Southwest (Macon) Peach County Josey Clay County
Class AAAA Class AAA Class AA Class A
1979Southwest (Macon) Southwest (Atlanta) Arnold Dacula
1980Tompkins Decatur Lakeshore Hogansville
1981Baldwin West Laurens Crawford County Woodbury
1982Campbell-Smyrna Decatur Crawford County Talbotton Central
1983Marietta Gainesville Randolph-Clay Woodbury
1984Douglass (Atlanta) Gainesville Terrell County Woodbury
1985Southwest (Macon) Lee County Central of Carrollton Woodbury
1986Wills Hart County Randolph-Clay Bible Baptist
1987Washington (Atlanta) Rockdale County
(forfeited)
Lakeshore Clinch County
1988Griffin Madison County Claxton Richmond Hill
1989Southwest (Macon) Marist East Rome Clinch County
1990Southside Westover Mitchell-Baker Talbotton Central
1991Statesboro Westover Mitchell-Baker East Rome
1992Johnson (Savannah) Westover Washington County Greenville
1993Griffin Westover North Clayton Richmond Hill
1994Wheeler Marist Washington County Richmond Hill
1995Dunwoody Westside (Augusta) Dodge County Atkinson County
1996Tift County Tucker Swainsboro Hogansville
1997Roswell Dougherty Cedar Grove Calhoun County
1998Savannah Westover Mitchell-Baker Seminole County
1999Marietta Westlake Mitchell-Baker Wilkinson County
2000Berkmar Marist Mitchell-Baker Wilkinson County
Class AAAAA Class AAAA Class AAA Class AA Class A
2001Berkmar Dougherty Westover East Hall Taylor County
2002Wheeler Westlake Cross Keys Wilkinson County Taylor County
2003Wheeler Griffin East Hall Mitchell-Baker Whitefield Academy
2004South Gwinnett Mays West Laurens Randolph-Clay Southwest Atlanta Christian Academy
2005Wheeler Mays Dunwoody East Hall Randolph-Clay
2006Norcross Columbia Dunwoody Dublin Southwest Atlanta Christian Academy
2007Norcross Tucker Jordan Manchester Wilkinson County
2008Norcross Columbia Glenn Hills Wesleyan Hancock Central
2009Wheeler Miller Grove South Atlanta Dublin Whitefield Academy
2010Milton Miller Grove Columbia Greater Atlanta Christian Wesleyan
2011Norcross Miller Grove Columbia Greater Atlanta Christian Wilkinson County
2012Milton Miller Grove Columbia Laney Whitefield Academy
Class AAAAAA Class AAAAA Class AAAA Class AAA Class AA Class A
(public)
Class A
(private)
2013 Norcross Miller Grove Eagle's Landing Johnson (Savannah) Greater Atlanta Christian Wilkinson County Greenforest Christian