Email
Home
|
2000 Class AAA Boys
Opening Round |
February 18 Thomasville - Thomas County Central High |
Statesboro (25-4) | 57 |
Crisp County (Cordele) | 42 |
Dougherty (21-3) (Albany) | 66 |
Dublin | 48 |
February 18 Columbus High |
North Clayton (College Park) | 63 |
Shaw (Columbus) | 45 |
Riverdale | 59 |
Spencer (Columbus) | 43 |
February 18 Stone Mountain High |
Columbia (Decatur) | 61 |
Westlake (College Park) | 58 |
Lithonia (18-7) | 89 |
Banneker (College Park) | 61 |
February 18 Dalton - North Georgia Trade & Convention Center |
Murray County (21-4) (Chatsworth) | 45 |
Newton (Covington) | 39 |
Oconee County (Watkinsville) | 64 |
Woodland (Cartersville) | 54 |
February 19 Thomasville - Thomas County Central High |
Westover (Albany) | 81 |
Thomson | 69 |
Monroe (Albany) | 47 |
Glenn Hills (13-13) (Augusta) | 42 |
February 19 Columbus High |
Jordan (20-4) (Columbus) | 86 |
Morrow (13-13) | 65 |
Mount Zion (Jonesboro) | 54 |
Peach County (Fort Valley) | 50 |
February 19 Stone Mountain High |
Tucker | 65 |
North Atlanta | 55 |
Marist (23-2) (Atlanta) | 56 |
Riverwood (Atlanta) | 41 |
February 19 Dalton - North Georgia Trade & Convention Center |
Stephens County (Toccoa) | 66 |
Dalton | 55 |
North Gwinnett (Sugar Hill) | 63 |
Ringgold | 45 |
Second Round |
February 24 Albany Civic Center |
Statesboro (26-4) | 56 |
North Clayton (College Park) | 49 |
Dougherty (22-3) (Albany) | 69 OT |
Riverdale | 61 OT |
Jordan (21-4) (Columbus) | 49 |
Westover (Albany) | 44 |
Monroe (Albany) | 49 |
Mount Zion (Jonesboro) | 43 |
February 25 Dalton - North Georgia Trade & Convention Center |
Murray County (22-4) (Chatsworth) | 79 |
Columbia (Decatur) | 61 |
Lithonia (19-7) | 55 |
Oconee County (Watkinsville) | 43 |
Tucker | 52 |
Stephens County (Toccoa) | 40 |
Marist (24-2) (Atlanta) | 59 |
North Gwinnett (Sugar Hill) | 51 |
Quarterfinals |
February 26 Albany Civic Center |
Dougherty (23-3) (Albany) | 76 |
Statesboro (27-4) | 57 |
Jordan (22-4) (Columbus) | 59 |
Monroe (Albany) | 47 |
February 26 Dalton - North Georgia Trade & Convention Center |
Lithonia (20-7) | 54 |
Murray County (23-4) (Chatsworth) | 46 |
Marist (Albany) | 36 |
Tucker | 34 |
Semifinals |
March 2
Macon Coliseum |
Lithonia (21-7) | 64 |
Dougherty (24-3) (Albany) | 63 |
Marist (25-2) (Atlanta) | 67 |
Jordan (23-4) (Columbus) | 40 |
Finals |
March 4
Macon Coliseum |
Marist (26-2) (Atlanta) | 46 |
Lithonia (22-7) | 30 |
The Tournament
Teams: 32
How determined: Region 1st through 4th place winners.
Champion: Marist
School Title: 3rd
Final Record: 27-2
Coach: Ron Bell
Notes: The final was certainly not a high scoring affair. Though Marist only had 25 points after three quarters, they led. Lithonia only had 19.
|
|