Georgia High School Basketball Project
state champions
State Tournament
Brackets
Schools
Rankings
All-State
GIA
Misc.
Email
Home
GHSA Girls Champions
Class B
Class C
1945
Hartwell
Damascus
1946
Miller County
Bethesda
1947
Baxley
Pleasant Grove
1948
Baxley
Fort Gaines
1949
Baxley
Nevils
Class AA
Class A
Class B
Class C
1950
R.E. Lee
Cook
Pickens County
Baker County
1951
Marietta
Cook
Pickens County
Cedar Grove
1952
Albany
Jeff Davis
Glennville
Stilson
1953
Albany
Jeff Davis
Glennville
West Side
(Rocky Face)
1954
Moultrie
Jeff Davis
Pickens County
Dacula
1955
Moultrie
Jeff Davis
Pearson
Pitts
1956
Northside
(Atlanta)
Appling County
Seminole County
Ashburn
Class AAA
Class AA
Class A
Class B
Class C
1957
Northside
(Atlanta)
Valdosta
Madison County
Glennville
Doerun
1958
Murphy
Jeff Davis
Sandersville
Dallas
Jones County
1959
Murphy
Bacon County
Forsyth County
Seminole County
Roopville
1960
Druid Hills
Miller County
Henry County
Brooks County
Jones County
1961
Valdosta
Appling County
Jeff Davis
Montgomery County
West Haralson
1962
Murphy
Dodge County
Cartersville
Glennville
Dexter
1963
R.E. Lee
Hart County
Cass
Seminole County
Dexter
1964
Cherokee
Ware County
Brooks County
Seminole County
Butler
1965
Warner Robins
Murray County
Bacon County
Seminole County
Red Bud
1966
R.E. Lee
Dodge County
Americus
Stone Mountain
Patterson
1967
Cherokee
Northside
(Warner Robins)
Central
(Thomasville)
Vienna
Cave Spring
1968
Cherokee
Northside
(Warner Robins)
Central
(Thomasville)
Taylor County
Doerun
1969
Cherokee
Hart County
Villa Rica
Seminole County
Taylor County
1970
Forest Park
Berrien
Monroe Area
Mitchell County
Taylor County
1971
Sequoyah
Sprayberry
Taylor County
Montgomery County
Norman Park
1972
Decatur
Berrien
Taylor County
Montgomery County
Greater Atlanta Christian
1973
Cherokee
Monroe Area
Haralson County
Loganville
1974
Waycross
Cairo
Pickens
Greater Atlanta Christian
1975
Northeast
(Macon)
Berrien
Haralson County
Greater Atlanta Christian
1976
Cherokee
Franklin County
Brooks County
Clinch County
1977
Lowndes
Brooks County
Irwin County
Miller County
1978
Lowndes
Waycross
Bowdon
Temple
Class AAAA
Class AAA
Class AA
Class A
1979
Lowndes
Berrien
East Hall
Greater Atlanta Christian
1980
Lowndes
Coffee
East Hall
Miller County
1981
Northeast
(Macon)
Madison County
White County
Warren County
1982
Northeast
(Macon)
Cairo
Putnam County
Greater Atlanta Christian
1983
LaGrange
Berrien
Morgan County
Greater Atlanta Christian
1984
LaGrange
Rockdale County
Seminole County
Central
(Talbotton)
1985
Northeast
(Macon)
Dodge County
Terrell County
Central
(Talbotton)
1986
Baldwin
Rossville
Terrell County
Central
(Talbotton)
1987
Baldwin
Dodge County
Seminole County
Clinch County
1988
Baldwin
Chattooga
Upson
Taylor County
1989
Morrow
Hart County
Seminole County
Hawkinsville
1990
Morrow
Hart County
Berrien
Broxton-Mary Hayes
1991
Morrow
Hart County
Washington County
Clinch County
1992
Cedar Shoals
Hart County
Tri-County
Taylor County
1993
Morrow
Hart County
Fannin County
Clinch County
1994
Sequoyah
Hart County
Gainesville
Taylor County
1995
South Gwinnett
Woodward Academy
Haralson County
Taylor County
1996
Sequoyah
Woodward Academy
Randolph-Clay
Manchester
1997
Stone Mountain
Richmond Academy
Thomasville
Pelham
1998
Wheeler
Josey
Thomasville
Putnam County
1999
Pope
Woodward Academy
Fannin County
Holy Innocents'
2000
Beach
North Atlanta
Randolph-Clay
Savannah Country Day
Class AAAAA
Class AAAA
Class AAA
Class AA
Class A
2001
Collins Hill
Central Gwinnett
Gainesville
Greater Atlanta Christian
Jefferson
2002
Collins Hill
Glenn Hills
Northeast
(Macon)
Greater Atlanta Christian
Wesleyan
2003
Parkview
Mays
Gainesville
Early County
Taylor County
2004
Stephenson
St. Pius X
Gainesville
Wesleyan
Hawkinsville
2005
Collins Hill
Etowah
Hephzibah
Wesleyan
Terrell County
2006
Collins Hill
St. Pius X
Avondale
Wesleyan
Southwest Atlanta Christian Academy
2007
Collins Hill
St. Pius X
East Hall
Greater Atlanta Christian
Hawkinsville
2008
Stephenson
Southwest DeKalb
Kendrick
Wesleyan
Calvary Day
2009
Redan
Southwest DeKalb
Carrollton
Buford
Wesleyan
2010
Norcross
Southwest DeKalb
Columbia
Buford
Wesleyan
2011
Norcross
Fayette County
Washington County
Buford
Wesleyan
2012
McEachern
Miller Grove
Columbia
Lovett
Wesleyan
Class AAAAAA
Class AAAAA
Class AAAA
Class AAA
Class AA
Class A
(public)
Class A
(private)
2013
Norcross
Southwest DeKalb
Columbia
St. Pius X
Wesleyan
Gordon Lee
St. Francis
2014
McEachern
Tucker
Redan
St. Pius X
Kendrick
Randolph-Clay
Southwest Atlanta Christian Academy
2015
McEachern
Stephenson
Buford
Laney
Wesleyan
Taylor County
St. Francis
2016
McEachern
Southwest DeKalb
Americus-Sumter
Morgan County
Holy Innocents'
Turner County
St. Francis
Class AAAAAAA
Class AAAAAA
Class AAAAA
Class AAAA
Class AAA
Class AA
Class A
(public)
Class A
(private)
2017
McEachern
Mays
Buford
Columbus
Beach
Laney
Pelham
Wesleyan
2018
Westlake
Lovejoy
Buford
Spalding
Johnson
(Savannah)
Laney
Greenville
Wesleyan
2019
Westlake
Lanier
Buford
Carver
(Columbus)
Johnson
(Savannah)
Douglass
(Atlanta)
Marion County
Holy Innocents'
2019
Westlake
Forest Park
Buford
Americus-Sumter
Greater Atlanta Christian
Douglass
(Atlanta)
Wheeler County
Holy Innocents'
2021
Marietta
Westlake
Woodward Academy
Carver
(Columbus)
Cross Creek
T.W. Josey
Calhoun County
Hebron Christian