Email
Home
|
2002 Class AAAA Girls
Opening Round |
February 22 Cordele - Crisp County High |
Creekside (Johns Creek) | 46 |
Thomas County Central (Thomasville) | 45 |
Westlake (College Park) | 73 |
Dougherty (Albany) | 37 |
February 22 Columbus High |
Glenn Hills (26-2) (Augusta) | 62 |
Kendrick (Columbus) | 41 |
Columbus (22-2) | 78 |
T.W. Josey (Augusta) | 54 |
February 22 Dalton - Northwest Georgia Trade Center |
Dalton (25-2) | 54 |
Tucker | 42 |
St. Pius X (Atlanta) | 54 |
Ridgeland (Rossville) | 41 |
February 22 Mableton - Pebblebrook High |
South Cobb (27-1) (Austell) | 78 |
Habersham Central (Mount Airy) | 55 |
Clarke Central (22-6) (Athens) | 45 |
Etowah (Woodstock) | 42 |
February 23 Cordele - Crisp County High |
Crisp County (17-8) (Cordele) | 47 |
Woodward Academy (College Park) | 40 |
Cairo | 51 |
Jones County (Gray) | 46 |
February 23 Columbus High |
Thomson | 63 |
Peach County (19-10) (Fort Valley) | 54 |
Hephzibah (22-5) | 53 |
Shaw (Columbus) | 42 |
February 23 Dalton - Northwest Georgia Trade Center |
Marist (Atlanta) | 51 |
Northwest Whitfield (Tunnel Hill) | 45 |
Stone Mountain | 44 |
Rome | 28 |
February 23 Mableton - Pebblebrook High |
East Paulding (Dallas) | 48 |
Oconee County (21-7) (Watkinsville) | 38 |
Central Gwinnett (Lawrenceville) | 61 |
Woodland (Cartersville) | 54 |
Second Round |
February 28 Albany Civic Center |
Thomson | 59 |
Creekside (Johns Creek) | 51 |
Glenn Hills (27-2) (Augusta) | 64 |
Crisp County (18-8) (Cordele) | 52 |
February 28 Dalton - Northwest Georgia Trade Center |
Dalton (26-2) | 63 |
East Paulding (Dallas) | 51 |
St. Pius X (Atlanta) | 65 |
Central Gwinnett (Lawrenceville) | 52 |
March 1 Albany Civic Center |
Hephzibah (23-5) | 54 |
Westlake (College Park) | 53 |
Columbus (23-2) | 67 |
Cairo | 51 |
March 1 Atlanta - Georgia Tech |
South Cobb (28-1) (Austell) | 51 |
Marist (Atlanta) | 42 |
Clarke Central (23-6) (Athens) | 47 |
Stone Mountain | 31 |
Quarterfinals |
March 2 Albany Civic Center |
Glenn Hills (28-2) (Augusta) | 75 |
Thomson | 62 |
Hephzibah (24-5) | 68 |
Columbus (24-2) | 59 |
March 2 Atlanta - Georgia Tech |
Dalton (27-2) | 59 |
St. Pius X (Atlanta) | 55 |
South Cobb (29-1) (Austell) | 51 |
Clarke Central (24-6) (Athens) | 49 |
Semifinals |
March 6
Macon Coliseum |
Glenn Hills (29-2) (Augusta) | 70 |
Dalton (28-2) | 54 |
Hephzibah (25-5) | 76 |
South Cobb (30-1) (Austell) | 65 |
Finals |
March 9
Macon Coliseum |
Glenn Hills (30-2) (Augusta) | 66 |
Hephzibah (26-5) | 46 |
The Tournament
Teams: 32
How determined: Region 1st through 4th place winners.
Champion: Glenn Hills
School Title: 1st
Final Record: 31-2
Coach: Bernard Bowman
Notes:
|
|