Email
Home
|
2006 Class AAAA Girls
Opening Round |
February 17 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Salem (21-7) (Conyers) | 74 |
Rome * (22-5) | 69 |
February 18 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Effingham County (18-8) (Springfield) | 44 |
Americus-Sumter * (16-6) | 39 |
Northside * (22-5) (Warner Robins) | 72 |
Haralson County (24-3) (Tallapoosa) | 53 |
Jones County * (26-1) (Gray) | 66 |
Lee County (Leesburg) | 24 |
Sandy Creek * (22-5) (Tyrone) | 61 |
Warner Robins (24-4) | 57 |
Mays * (25-3) (Atlanta) | 76 |
Tucker | 64 |
Dalton (24-4) | 68 |
Rockdale County * (11-16) (Conyers) | 55 |
St. Pius X * (26-2) (Atlanta) | 69 |
Stone Mountain (22-5) | 45 |
Hardaway (12-15) (Columbus) | 63 |
Woodward Academy * (College Park) | 57 |
Greenbrier * (25-3) (Evans) | 69 |
Bainbridge (16-10) | 54 |
Westside * (20-8) (Macon) | 66 |
Alexander (18-8) (Douglasville) | 61 |
Ware County * (Waycross) | 50 |
Baldwin (Milledgeville) | 49 |
Clarke Central * (21-6) (Athens) | 66 |
East Paulding (16-12) (Dallas) | 39 |
Etowah (23-5) (Woodstock) | 63 |
North Clayton * (19-9) (College Park) | 42 |
Northwest Whitfield * (26-2) (Tunnel Hill) | 66 |
Madison County (11-15) (Danielsville) | 52 |
Marist * (25-2) (Atlanta) | 49 |
Southwest DeKalb (20-5) (Panthersville) | 44 |
Second Round |
February 23 Columbus State University |
Northside (23-5) (Warner Robins) | 72 |
Effingham County (19-8) (Springfield) | 42 |
Jones County (27-1) (Gray) | 66 |
Sandy Creek (23-5) (Tyrone) | 43 |
Greenbrier (26-3) (Evans) | 72 |
Hardaway (13-15) (Columbus) | 55 |
Westside (21-8) (Macon) | 56 |
Ware County (Waycross) | 45 |
February 23 Dalton - Northwest Georgia Trade Center |
Mays (26-3) (Atlanta) | 70 |
Dalton (25-4) | 46 |
St. Pius X (27-2) (Atlanta) | 63 |
Salem (22-7) (Conyers) | 50 |
Etowah (24-5) (Woodstock) | 71 |
Clarke Central (22-6) (Athens) | 59 |
Marist (26-2) (Atlanta) | 68 |
Northwest Whitfield (27-2) (Tunnel Hill) | 56 |
Quarterfinals |
February 25 Columbus State University |
Jones County (28-1) (Gray) | 50 |
Northside (24-5) (Warner Robins) | 47 |
Greenbrier (27-3) (Evans) | 53 |
Westside (22-8) (Macon) | 40 |
February 25 Dalton - Northwest Georgia Trade Center |
St. Pius X (28-2) (Atlanta) | 51 |
Mays (27-3) (Atlanta) | 32 |
Marist (27-2) (Atlanta) | 71 |
Etowah (25-5) (Woodstock) | 41 |
Semifinals |
March 1
Duluth - Gwinnett Arena |
St. Pius X (29-2) (Atlanta) | 54 |
Jones County (29-1) (Gray) | 41 |
Marist (28-2) (Atlanta) | 51 |
Greenbrier (28-3) (Evans) | 33 |
Finals |
March 3
Duluth - Gwinnett Arena |
St. Pius X (30-2) (Atlanta) | 56 |
Marist (29-2) (Atlanta) | 38 |
The Tournament
Teams: 32
How determined: Region 1st through 4th place winners.
Champion: St. Pius X
School Title: 2nd
Final Record: 31-2
Coach: Stephanie Dunn
Notes: SPX did not give Marist much offense, especially in the first half of the state finale. The Golden Lions had a 25-9 lead at the break.
|
|