GIA Heritage
Tracing the history of the Georgia Interscholastic Association
Email
Home
GHSBP Home
GIA 1964 Class AA Boys Track Champions

State was held in April at Fort Valley State.

Results from May 1, 1964 Alabama Tribune.

Team results

1st - Washington, 41 points
2nd - Spencer, 25
3rd - Central (Newnan), 18
4th - Lucy Laney, 15
5th - Tompkins, 14
6th - Ballard-Hudson and Risley, 12
8th - Harper, 9
9th - Sol C. Johnson and Beach, 5
11th - Howard, 4
12th - Carver (?), Turner and Monroe (Albany), 3
15th - Peter G. Appling, 2
16th - Archer, 1.

Notes

Event results

100-yard dash: 1st - Young (Beach), 2nd - Johnson (Spencer), 3rd - Wade (Harper), 4th - Carter (Harper). Time: 10.1 seconds.

120-yard high hurdles: 1st - Greenwave (Central, Newnan), 2nd - Chapman (Washington), 3rd - Coleman (Washington), 4th - Mitchell (Tompkins). Time: 15.8 seconds.

180-yard low hurdles: 1st - Mitchell (Tompkins), 2nd - Greenwave (Central, Newnan), 3rd - Coleman (Washington), 4th - Hooks (Howard). Time: 21.2 seconds.

220-yard run: 1st - Johnson (Spencer), 2nd - Wade (Harper), 3rd - Key (Sol C. Johnson), 4th - Gates (Washington). Time: 22.9 seconds.

440-yard run: 1st - Charles Benson (Washington), 2nd - Williams (Spencer), 3rd - Sinkfield (Washington), 4th - Green (Sol C. Johnson). Time: 51.5 seconds.

440-yard relay: 1st - Spencer, 2nd - Tompkins, 3rd - Harper, 4th - Washington. Time: 42.9 seconds.

880-yard run: 1st - Geter (Central, Newnan), 2nd - Swinney (Harper), 3rd - Hillsman (Washington), 4th - Cloud (Spencer). Time: 2:04.

Mile relay: 1st - Tompkins, 2nd - Spencer, 3rd - Carver (?), 4th - Carver (?), 5th - Howard. Time: 3:33.

Mile run: 1st - Eddie King (Washington), 2nd - Nelson (Central, Newnan), 3rd - Conyers (Sol C. Johnson). Time: 4:04.4.

Two-mile run: 1st - James Johnson (Washington), 2nd - Hall (Monroe), 3rd - Thorpe (Peter G. Appling), 4th - Griffin (Central, Newnan). Time: 10:38.

Broad jump: 1st - Odom (Ballard-Hudson), 2nd - Clark (Washington), 3rd - Rawls (Washington), 4th - Bradley (Archer). Distance: 20'3".

Discus: 1st - Johnson (Lucy Laney), 2nd - Harris (Turner), 3rd - Sanks (Spencer), 4th - Leach (Carver, ?). Distance: 143'4".

High jump: 1st - Charles Benson (Washington), 2nd - Cummings (Lucy Laney), 3rd - Patillo (Howard), 4th - Daniels (Spencer). Height: 6'2".

Javelin throw: 1st - Odom (Ballard-Hudson), 2nd - Brown (Risley), 3rd - Matthews (Washington), 4th - Speakman (Risley). Distance: 169'0.5".

Pole vault: 1st - Beckam (Risley), 2nd - Parker (Risley), 3rd - Odom (Ballard-Hudson), 4th - Smith (Central, Newnan). Height: 12'.

Shot put: 1st - Johnson (Lucy Laney), 2nd - Taylor (Lucy Laney), 3rd - Johnson (Spencer), 4th - Roberts (Washington). Distance: 53'4".