Email
Home
|
2008 Class AAAA Boys
Opening Round |
February 22 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Thomas County Central* (22-5) (Thomasville) | 65 |
Ware County (Waycross) | 62 |
Richmond Academy (19-9) (Augusta) | 76 |
Americus-Sumter* (19-7) | 52 |
Bainbridge (17-9) | 83 |
Evans* (19-8) | 65 |
Fayette County* (19-9) (Fayetteville) | 74 |
Upson-Lee (20-8) (Thomaston) | 58 |
Jonesboro* (22-5) | 66 |
Banneker (College Park) | 48 |
Riverdale* (19-8) | 74 |
Creekside (Johns Creek) | 60 |
Pebblebrook* (26-2) (Mableton) | 68 |
Northwest Whitfield (17-11) (Tunnel Hill) | 52 |
Lithia Springs* (25-3) | 78 |
Ridgeland (21-6) (Rossville) | 36 |
Cherokee (19-7) (Canton) | 63 |
Dalton* (15-11) | 51 |
Rome* (21-3) | 41 |
Hillgrove (19-8) (Powder Springs) | 39 |
Miller Grove* (23-5) (Lithonia) | 60 |
Cedar Shoals (18-9) (Athens) | 57 |
Stone Mountain* (21-8) | 83 |
Winder-Barrow (14-9) | 48 |
Columbia (25-3) (Decatur) | 69 |
Clarke Central* (12-15) (Athens) | 41 |
Dacula* (26-2) | 68 |
Tucker | 65 |
February 23 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Westlake (25-2) (College Park) | 79 |
Forest Park (14-13) | 49 |
Statesboro* (14-11) | 72 |
Lee County (5-20) (Leesburg) | 49 |
Second Round |
February 26 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Fayette County (19-9) (Fayetteville) | 69 |
Thomas County Central* (23-5) (Thomasville) | 65 |
Jonesboro (23-5) | 58 |
Statesboro* (15-11) | 57 |
Riverdale* (20-8) | 72 |
Bainbridge (18-9) | 68 |
Westlake* (26-2) (College Park) | 74 |
Richmond Academy (20-9) (Augusta) | 68 |
Lithia Springs (26-3) | 69 |
Dacula* (27-2) | 63 |
Miller Grove* (24-5) (Lithonia) | 59 |
Cherokee (20-7) (Canton) | 50 |
Columbia (26-3) (Decatur) | 59 |
Pebblebrook* (27-2) (Mableton) | 57 |
Rome* (22-3) | 58 |
Stone Mountain (22-8) | 57 |
Quarterfinals |
March 1 Fort Valley State |
Fayette County (20-9) (Fayetteville) | 45 |
Jonesboro (24-5) | 43 |
Westlake (27-2) (College Park) | 48 |
Riverdale (21-8) | 47 |
March 1 Marietta High School |
Miller Grove (25-5) (Lithonia) | 62 |
Lithia Springs (27-3) | 58 |
Columbia (27-3) (Decatur) | 69 |
Rome (23-3) | 51 |
Semifinals |
March 5
Gwinnett Arena |
Fayette County (21-9) (Fayetteville) | 76 |
Miller Grove (26-5) (Lithonia) | 68 |
Columbia (28-3) (Decatur) | 68 |
Westlake (28-2) (College Park) | 57 |
Finals |
March 7
Gwinnett Arena |
Columbia (29-3) (Decatur) | 69 |
Fayette County (22-9) (Fayetteville) | 63 |
The Tournament
Teams: 32
How determined: Region 1st through 4th place winners.
Champion: Columbia
School Title:
Final Record: 30-3
Coach: Phil McCrary
Notes:
|
|