Email
Home
|
2010 Class A Boys
Opening Round |
February 26 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Terrell County* (21-5) (Dawson) | 59 |
Hancock Central (10-14) (Sparta) | 52 |
Lanier County* (24-4) (Lakeland) | 87 |
Warren County (Warrenton) | 40 |
Aquinas* (19-6) (Augusta) | 64 |
Calhoun County (14-9) (Edison) | 54 |
Wilkinson County* (27-0) (McIntyre) | 88 |
Miller County (11-12) (Colquitt) | 25 |
Wilcox County* (23-2) (Rochelle) | 98 |
Montgomery County (19-9) (Mount Vernon) | 81 |
Greenville* (19-6) | 77 |
Metter (16-11) | 65 |
Dooly County (16-13) (Vienna) | 66 |
Claxton* (25-2) | 58 |
Whitefield Academy* (24-3) (Mableton) | 78 |
Social Circle | 39 |
Pace Academy* (20-8) (Atlanta) | 89 |
Lakeview Academy (16-13) (Gainesville) | 67 |
Southwest Atlanta Christian Academy | 62 |
Athens Christian* | 60 |
Commerce* (21-7) | 54 |
Our Lady of Mercy (15-13) (Fairburn) | 52 |
Wesleyan (20-6) (Norcross) | 67 |
Gordon Lee* (21-5) (Chickamauga) | 58 |
Paideia (19-7) (Atlanta) | 49 |
Bowdon* (20-4) | 45 |
St. Francis* (12-15) (Alpharetta) | 61 |
Mount Zion (15-12) (Carrollton) | 34 |
Providence Christian* (21-6) (Lilburn) | 64 |
Darlington (7-14) (Rome) | 36 |
February 27 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Turner County (17-10) (Ashburn) | 76 |
Calvary Day* (18-9) (Savannah) | 58 |
Second Round |
March 2 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Terrell County* (22-5) (Dawson) | 76 |
Greenville (20-6) | 75 |
Wilkinson County* (28-0) (McIntyre) | 85 |
Turner County (18-10) (Ashburn) | 51 |
Aquinas* (20-6) | 61 |
Dooly County (17-13) (Vienna) | 58 |
Wilcox County* (24-2) (Rochelle) | 81 |
Lanier County (25-4) (Lakeland) | 63 |
Providence Christian* (22-6) (Lilburn) | 37 |
Southwest Atlanta Christian Academy | 36 |
March 3 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Whitefield Academy* (25-3) (Mableton) | 65 |
Paideia (20-7) (Atlanta) | 54 |
Commerce* (22-7) | 52 |
St. Francis (13-15) (Alpharetta) | 48 |
Wesleyan (21-6) (Norcross) | 64 |
Pace Academy* (21-8) (Atlanta) | 61 |
Quarterfinals |
March 5 Columbus State |
Terrell County (23-5) (Dawson) | 51 |
Wilkinson County (29-0) (McIntyre) | 50 |
Wilcox County (25-2) (Rochelle) | 61 |
Aquinas (21-6) (Augusta) | 50 |
March 5 LaGrange - West Georgia University |
Whitefield Academy (26-3) (Mableton) | 86 |
Commerce (23-7) | 38 |
Wesleyan (22-6) (Norcross) | 65 |
Providence Christian (23-6) (Lilburn) | 40 |
Semifinals |
March 10
Macon Coliseum |
Whitefield Academy (27-3) (Mableton) | 72 |
Terrell County (24-5) (Dawson) | 68 |
Wesleyan (23-6) (Norcross) | 71 |
Wilcox County (26-2) (Rochelle) | 51 |
Finals |
March 13
Macon Coliseum |
Wesleyan (24-6) (Norcross) | 63 |
Whitefield Academy (28-3) (Mableton) | 52 |
The Tournament
Teams: 32
How determined: Region 1st through 4th place winners.
Champion: Wesleyan
School Title:
Final Record: 25-6
Coach:
Notes: Wesleyan's squads win a double crown, their second one total. Wesleyan's boys started the tournament as a #4 seed coming out of their region. Columbia also had a double crown in 2010. The only other year there were two teams winning a double crown was 1957 (Murphy in AAA, Jeff Davis in AA)
|
|