Email
Home
|
2012 Class AAAA Girls
Opening Round |
February 24 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Fayette County* (23-5) (Fayetteville) | 65 |
Lovejoy (14-10) | 27 |
Jonesboro* (22-5) | 58 |
Woodland (21-9) (Stockbridge) | 39 |
Statesboro* (26-2) | 72 |
Lee County (15-9) (Leesburg) | 62 |
Warner Robins* (23-4) | 56 |
Effingham County (17-12) (Springfield) | 48 |
Alcovy* (24-4) | 60 |
Mundy's Mill (21-6) (Jonesboro) | 46 |
Bainbridge (16-11) | 62 |
Richmond Hill* (25-2) | 53 |
Forest Park* (21-6) | 35 |
McIntosh (21-7) (Peachtree City) | 34 |
Habersham Central* (22-6) (Mount Airy) | 48 |
Lambert (18-10) (Suwanee) | 33 |
Chamblee* (25-3) | 54 |
Douglas County (26-2) (Douglasville) | 47 |
Creekview* (25-3) (Johns Creek) | 74 |
Clarke Central (12-15) (Athens) | 42 |
Southwest DeKalb (17-11) (Panthersville) | 63 |
Kell* (20-6) (Marietta) | 49 |
Miller Grove* (20-4) (Lithonia) | 73 |
Chapel Hill (19-10) (Douglasville) | 45 |
Forsyth Central (19-9) (Cumming) | 48 |
Salem* (19-8) (Conyers) | 39 |
Osborne* (23-5) (Marietta) | 64 |
Redan (19-9) (Stone Mountain) | 54 |
Rome* (20-8) | 62 |
Flowery Branch (20-8) | 45 |
February 25 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Northside* (21-5) (Warner Robins) | 53 |
Liberty County (20-7) (Hinesville) | 48 |
Second Round |
February 28 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Fayette County* (24-5) (Fayetteville) | 54 |
Northside (22-5) (Warner Robins) | 43 |
Jonesboro* (23-5) | 56 |
Statesboro (27-2) | 43 |
Alcovy (25-4) | 71 |
Warner Robins* (24-4) | 62 |
Forest Park* (22-6) | 60 |
Bainbridge (17-11) | 32 |
Chamblee (26-3) | 56 |
Habersham Central* (23-6) (Mount Airy) | 54 |
Southwest DeKalb (18-11) (Panthersville) | 44 |
Creekview* (26-3) (Johns Creek) | 39 |
Miller Grove* (21-4) (Lithonia) | 52 |
Forsyth Central (20-9) (Cumming) | 45 |
Rome (21-8) | 53 |
Osborne* (24-5) (Marietta) | 46 |
Quarterfinals |
March 2 Fort Valley State |
Jonesboro (24-5) | 47 |
Fayette County (25-5) (Fayetteville) | 46 |
Alcovy (26-4) | 51 |
Forest Park (23-6) | 40 |
March 2 LaGrange - University of West Georgia |
Southwest DeKalb (19-11) (Panthersville) | 56 OT |
Chamblee (27-3) | 52 OT |
Miller Grove (22-4) (Lithonia) | 67 |
Rome (22-8) | 38 |
Semifinals |
March 7
Gwinnett Arena |
Southwest DeKalb (20-11) (Panthersville) | 51 |
Jonesboro (25-5) | 35 |
Miller Grove (23-4) (Lithonia) | 42 |
Alcovy (27-4) | 34 |
Finals |
March 9
Gwinnett Arena |
Miller Grove (24-4) (Lithonia) | 46 |
Southwest DeKalb (21-11) (Panthersville) | 39 |
The Tournament
Teams: 32
How determined: Region 1st through 4th place winners.
Champion: Miller Grove
School Title:
Final Record: 25-4
Coach: Renee Breedlove
Notes: Double crown for Miller Grove
|
|