Email
Home
|
2012 Class AA Girls
Opening Round |
February 24 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Lucy Laney* (26-1) (Augusta) | 71 |
Northeast (18-9) (Macon) | 40 |
Thomasville* | 58 |
Vidalia (18-10) | 50 |
Morgan County* (26-1) (Madison) | 87 |
Dublin (19-8) | 53 |
Albany (12-11) | 50 |
Jeff Davis* (25-2) (Hazlehurst) | 49 |
Brooks County* (21-6) (Quitman) | 79 |
Appling County (13-17) (Baxley) | 55 |
Southwest (16-9) (Macon) | 64 |
Screven County (Sylvania) | 58 |
Tattnall County* (19-8) (Reidsville) | 54 |
Cook (12-13) (Adel) | 38 |
East Hall* (25-3) (Gainesville) | 57 |
Dade County (23-5) (Trenton) | 47 |
Lovett* (23-5) (Atlanta) | 56 |
Carver (16-10) (Columbus) | 34 |
Model* (26-1) (Shannon) | 57 |
Union County (21-8) (Blairsville) | 43 |
Greater Atlanta Christian (19-8) (Norcross) | 68 |
Jordan* (15-11) (Columbus) | 40 |
Buford* (21-7) | 90 |
Kendrick (17-10) (Columbus) | 40 |
North Oconee* (24-4) (Bogart) | 62 |
River Ridge (21-9) (Woodstock) | 45 |
Heard County* (22-3) (Franklin) | 55 |
Decatur (22-6) | 47 |
Calhoun* (22-5) | 61 OT |
Rabun County (22-5) (Tiger) | 53 OT |
February 25 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Putnam County* (18-6) (Eatonton) | 67 |
Dodge County (16-8) (Eastman) | 61 |
Second Round |
February 28 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Morgan County* (27-1) (Madison) | 53 |
Albany (13-11) | 23 |
Brooks County* (22-6) (Quitman) | 56 |
Southwest (17-9) (Macon) | 52 |
Putnam County (19-6) (Eatonton) | 53 |
Tattnall County* (20-8) (Reidsville) | 33 |
Lovett (24-5) (Atlanta) | 44 |
East Hall* (26-3) (Gainesville) | 43 |
Model* (27-1) (Shannon) | 62 |
Greater Atlanta Christian (20-8) (Norcross) | 60 |
Buford* (22-7) | 53 |
North Oconee (25-4) (Bogart) | 45 |
Heard County* (23-3) (Franklin) | 66 OT |
Calhoun (23-5) | 62 OT |
February 29 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Lucy Laney* (27-1) (Augusta) | 69 |
Thomasville | 22 |
Quarterfinals |
March 2 Dalton - Northwest Georgia Trade Center |
Lovett (25-5) (Atlanta) | 61 |
Model (28-1) (Shannon) | 50 |
Buford (23-7) | 65 |
Heard County (24-3) (Franklin) | 43 |
March 3 Savannah State |
Lucy Laney (28-1) (Augusta) | 69 OT |
Morgan County (28-1) (Madison) | 66 OT |
Brooks County (23-6) (Quitman) | 58 |
Putnam County (20-6) (Eatonton) | 37 |
Semifinals |
March 8
Macon Coliseum |
Lovett (26-5) (Atlana) | 56 |
Lucy Laney (29-1) (Augusta) | 41 |
Buford (24-7) | 70 |
Brooks County (24-6) (Quitman) | 37 |
Finals |
March 10
Macon Coliseum |
Lovett (27-5) (Atlanta) | 52 |
Buford (25-7) | 42 |
The Tournament
Teams: 32
How determined: Region 1st through 4th place winners.
Champion: Lovett
School Title:
Final Record: 28-5
Coach: Liz Kennedy
Notes:
|
|