Email
Home
|
2009 Class A Girls
Opening Round |
February 28 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Randolph-Clay* (24-4) (Cuthbert) | 66 |
Greenville (18-11) | 55 |
Turner County (18-11) (Ashburn) | 39 |
Terrell County* (Dawson) | 33 |
Dooly County* (16-10) (Vienna) | 55 |
Semniole County (15-3) (Donalsonville) | 54 |
Taylor County* (25-2) (Butler) | 61 |
Bacon County (12-14) (Alma) | 43 |
Savannah Country Day* (24-3) | 63 |
Twiggs County (8-16) (Jeffersonville) | 24 |
Emanuel County Institute (19-4) (Twin City) | 50 |
Warren County* (Warrenton) | 48 |
Hancock Central* (18-7) (Sparta) | 53 |
Savannah Christian (12-9) | 52 |
Southwest Atlanta Christian Academy* (14-12) | 56 |
Trion | 53 |
Darlington (Rome) | 51 |
Walker* (Marietta) | 41 |
Bremen* | 45 |
Pace Academy (Atlanta) | 40 |
Gordon Lee* (Chickamauga) | 59 |
Holy Innocents' (Atlanta) | 57 |
Wesleyan* (24-4) (Norcross) | 74 |
Athens Christian (11-15) | 19 |
Social Circle* | 66 |
Providence Christian (Lilburn) | 34 |
Towns County* (Hiawassee) | 69 |
Eagle's Landing Christian Academy (14-14) (McDonough) | 49 |
February 28 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Calvary Day* (26-2) (Savannah) | 60 |
Georgia Military College (18-10) (Milledgeville) | 23 |
Paideia* (18-10) (Atlanta) | 31 |
Lakeview Academy (17-7) (Gainesville) | 26 |
Second Round |
March 3 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Randolph-Clay* (25-4) (Cuthbert) | 72 |
Calvary Day (27-2) (Savannah) | 70 |
Emanuel County Institute (20-4) (Twin City) | 64 |
Taylor County* (26-2) (Butler) | 61 |
Towns County* (Hiawassee) | 60 |
Bremen | 36 |
Wesleyan* (25-4) (Norcross) | 80 |
Darlington (Rome) | 32 |
Savannah Country Day* (25-3) | 55 |
Turner County (19-11) (Ashburn) | 38 |
Hancock Central* (19-7) (Sparta) | 69 |
Dooly County (17-10) (Vienna) | 63 |
Social Circle | 63 |
Gordon Lee* (Chickamauga) | 49 |
Southwest Atlanta Christian Academy* (15-12) | 52 |
Paideia (19-10) (Atlanta) | 49 |
Quarterfinals |
March 6 Columbus State |
Randolph-Clay (26-4) (Cuthbert) | 65 |
Emanuel County Institute (21-4) (Twin City) | 50 |
Savannah Country Day (26-3) | 60 |
Hancock Central (Sparta) | 33 |
March 6 Marietta High |
Wesleyan (26-4) (Norcross) | 92 |
Towns County (Hiawassee) | 36 |
Southwest Atlanta Christian Academy (16-12) | 66 |
Social Circle | 55 |
Semifinals |
March 11
Macon Coliseum |
Wesleyan (27-4) (Norcross) | 84 |
Randolph-Clay (27-4) (Cuthbert) | 59 |
Savannah Country Day (27-3) | 68 |
Southwest Atlanta Christian Academy (17-12) | 38 |
Finals |
March 14
Macon Coliseum |
Wesleyan (28-4) (Norcross) | 71 |
Savannah Country Day (28-3) | 31 |
The Tournament
Teams: 32
How determined: Region 1st through 4th place winners.
Champion: Wesleyan
School Title:
Final Record: 29-4
Coach: Jan Azar
Notes:
|
|