Email
Home
|
2001 Class AAA Boys
Opening Round |
February 23 Forsyth - Mary Persons High |
Westover (24-3) (Albany) | 95 |
Central (Macon) | 36 |
LaGrange (24-3) | 88 |
Perry (17-11) | 77 |
February 23 Augusta - Academy of Richmond County |
Richmond Academy (20-5) (Augusta) | 85 |
Appling County (14-15) (Baxley) | 59 |
Swainsboro (20-8) | 88 |
Cross Creek (7-19) (Augusta) | 53 |
February 23 Atlanta - Southside High |
Gainesville (22-6) | 59 |
Lovett (13-13) (Atlanta) | 57 |
Cross Keys (Atlanta) | 83 |
Forsyth Central (Cumming) | 57 |
February 23 Jefferson - Jackson County High |
Eastside (Covington) | 58 |
Central Carrollton | 46 |
Hart County (Hartwell) | 62 |
Hiram | 56 |
February 24 Forsyth - Mary Persons High |
Mitchell-Baker (18-5) (Camilla) | 95 |
Northeast (Macon) | 63 |
Harris County (19-10) (Hamilton) | 74 |
Dublin | 67 |
February 24 Augusta - Academy of Richmond County |
Tattnall County (21-7) (Reidsville) | 59 |
Westside (10-17) (Macon) | 35 |
Lucy Laney (19-8) (Augusta) | 72 OT |
Richmond Hill (16-7) | 65 OT |
February 24 Atlanta - Southside High |
Chamblee (22-6) | 64 |
Pickens (Jasper) | 60 |
Banneker (19-8) (College Park) | 62 |
North Forsyth (Cumming) | 60 |
February 24 Jefferson - Jackson County High |
Pepperell (Lindale) | 55 |
Jackson County (Hoschton) | 48 |
Winder-Barrow | 68 |
Carrollton | 51 |
Second Round |
March 2 Macon Coliseum |
Westover (25-3) (Albany) | 81 |
Tattnall County (22-7) (Reidsville) | 41 |
Richmond Academy (21-5) (Augusta) | 71 |
Harris County (20-10) (Hamilton) | 66 |
LaGrange (25-3) | 90 |
Lucy Laney (20-8) (Augusta) | 81 |
Mitchell-Baker (19-5) (Camilla) | 96 |
Swainsboro (21-8) | 68 |
March 2 Cobb Civic Center |
Gainesville (23-6) | 72 |
Pepperell (Lindale) | 41 |
Winder-Barrow | 78 |
Cross Keys (Atlanta) | 73 |
Chamblee (23-6) | 84 2 OT |
Eastside (Covington) | 73 2 OT |
Banneker (20-8) (College Park) | 63 |
Hart County (Hartwell) | 58 |
Quarterfinals |
March 3 Macon Coliseum |
Westover (26-3) (Albany) | 77 |
Richmond Academy (22-5) (Augusta) | 56 |
Mitchell-Baker (20-5) (Camilla) | 72 |
LaGrange (26-3) | 59 |
March 3 Cobb Civic Center |
Gainesville (24-6) | 69 |
Winder-Barrow | 51 |
Banneker (21-8) (College Park) | 64 OT |
Chamblee (24-6) | 63 OT |
Semifinals |
March 6
Macon Coliseum |
Westover (27-3) (Albany) | 75 |
Gainesville (25-6) | 44 |
Mitchell-Baker (21-5) (Camilla) | 100 |
Banneker (22-8) (College Park) | 66 |
Finals |
March 9
Macon Coliseum |
Westover (28-3) (Albany) | 78 |
Mitchell-Baker (22-5) (Camilla) | 44 |
The Tournament
Teams: 32
How determined: Region 1st through 4th place winners.
Champion: Westover
School Title: 6th
Final Record: 29-3
Coach: Willie Boston
Notes: Mitchell-Baker and Westover were region rivals.
|
|