State Tournaments: 2001 A boys
Georgia High School Basketball Project
state tournament brackets
GIA
Email
Home

2001 Class A Boys

Opening Round
February 23
Soperton -
Treutlen County High
Atkinson County
67
OT
Montgomery County
61
OT
Lanier County
67
Hawkinsville
64
February 23
Pembroke -
Bryan County High
Claxton (18-8)
51
Miller County
47
Taylor County (25-3)
70
Metter (10-15)
37
February 23
Franklin -
Heard County High
Warren County (20-7)
57
Greenforest Christian
39
W.D. Mohammed
74
Aquinas
58
February 23
Gainesville -
Lakeview Academy
Whitefield Academy (24-4)
73
Wesleyan (16-12)
56
Jefferson
62
Galloway
46
February 24
Soperton -
Treutlen County High
Johnson County (9-15)
68
Clinch County
54
Wheeler County
55
Pelham
48
February 24
Pembroke -
Bryan County High
Talbotton Central
83
McIntosh County Academy (16-9)
58
Stewart-Quitman
68
Portal (20-6)
65
February 24
Franklin -
Heard County High
Southwest Atlanta Christian Academy (20-7)
65
Social Circle (14-13)
42
Athens Academy
39
Landmark Christian
37
February 24
Gainesville -
Lakeview Academy
Buford (13-15)
67
Adairsville
59
Walker (Marietta) (19-10)
71
Commerce (17-6)
66
Second Round
March 1
?
Talbotton Central
58
Atkinson County
54
Claxton (19-8)
50
Johnson County (10-15)
49
Stewart-Quitman
72
Lanier County
51
Taylor County (26-3)
102
Wheeler County
74
March 1
Rome -
Floyd College
Buford (14-15)
64
Warren County (21-7)
63
W.D. Mohammed (23-4)
77
Walker (Marietta) (20-10)
54
Whitefield Academy (25-4)
62
Landmark Christian
38
Southwest Atlanta Christian Academy (21-7)
59
Jefferson
51
Quarterfinals
March 3
?
Claxton (20-8)
66
Talbotton Central
57
Taylor County (27-3)
88
Stewart-Quitman
54
March 3
Rome -
Floyd College
Buford (15-15)
72
W.D. Mohammed (24-4)
59
Southwest Atlanta Christian Academy (22-7)
69
OT
Whitefield Academy (26-4)
67
OT
Semifinals
March 7
Macon Coliseum
Buford (16-15)
57
Claxton (21-8)
40
Taylor County (28-3)
63
Southwest Atlanta Christian Academy (23-7)
39
Finals
March 9
Macon Coliseum
Taylor County (29-3)
58
Buford (17-15)
39

The Tournament
Teams: 32
How determined: Region 1st through 4th place winners.

Champion: Taylor County
School Title: 2nd
Final Record: 30-3
Coach: Anzy Hardman
Notes:

2001 champions
Boys
[ A | AA | AAA | AAAA | AAAAA ]
Girls
[ A | AA | AAA | AAAA | AAAAA ]