Email
Home
|
2017 Class AAAAA Girls
First Round |
February 17 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Lithia Springs* | 50 |
Loganville | 47 |
Eagle's Landing* (McDonough) | 69 |
South Effingham (Guyton) | 20 |
McIntosh* (Peachtree City) | 62 |
Harris County (Hamilton) | 57 |
Southwest DeKalb* (Panthersville) | 64 |
Kell (Marietta) | 25 |
Flowery Branch* | 58 |
North Springs (Atlanta) | 32 |
Fayette County (Fayetteville) | 45 |
Bainbridge* | 36 |
Carrollton* | 63 |
Chamblee | 29 |
Ware County* (Waycross) | 45 |
Woodland (Stockbridge) | 44 |
Columbia (Decatur) | 60 |
Cass* (White) | 41 |
Warner Robins* | 68 |
Morrow | 41 |
Wayne County (Jesup) | 48 |
Dutchtown* (Hampton) | 47 |
Maynard Jackson* (Atlanta) | 62 |
Clarke Central (Athens) | 50 |
Arabia Mountain* (Lithonia) | 52 |
Villa Rica | 45 |
Griffin* | 54 |
Veterans (Kathleen) | 38 |
February 18 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Buford* | 78 |
Decatur | 36 |
Statesboro* | 65 |
Locust Grove | 40 |
Second Round |
February 22 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Eagle's Landing* (McDonough) | 53 |
Lithia Springs | 39 |
Southwest DeKalb* (Panthersville) | 45 |
McIntosh (Peachtree City) | 26 |
Flowery Branch | 59 |
Statesboro* | 36 |
Carrollton* | 59 |
Fayette County (Fayetteville) | 48 |
Buford* | 76 |
Ware County (Waycross) | 41 |
Warner Robins* | 61 |
Columbia (Decatur) | 43 |
Maynard Jackson* (Atlanta) | 55 |
Wayne County (Jesup) | 41 |
Griffin* | 51 |
Arabia Mountain (Lithonia) | 36 |
Quarterfinals |
February 28 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Southwest DeKalb (Panthersville) | 71 |
Eagle's Landing* (McDonough) | 56 |
Flowery Branch | 61 |
Carrollton* | 46 |
Buford | 77 |
Warner Robins* | 56 |
Griffin | 66 |
Maynard Jackson* (Atlanta) | 49 |
Semifinals |
March 4
Columbus State |
Southwest DeKalb (Panthersville) | 66 |
Flowery Branch | 63 |
Buford | 88 |
Griffin | 42 |
Finals |
March 8
University of Georgia |
Buford | 60 |
Southwest DeKalb (Panthersville) | 42 |
The Tournament
Teams: 32
How determined: Region winners through 4th place
Champion: Buford
School Title:
Final Record:
Coach: Gene Durden
Notes:
Other notes:
|
|