2017 Class A Girls (private)
First Round |
February 17 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Pinecrest Academy* (Cumming) | 74 |
Savannah Country Day | 38 |
Paideia* (Atlanta) | 53 |
Christian Heritage (Dalton) | 43 |
Tattnall Square Academy* (Macon) | 37 |
Eagle's Landing Christian Academy (McDonough) | 34 |
Aquinas* (Augusta) | 49 |
Fellowship Christian (Roswell) | 42 |
Prince Avenue Christian* (Bogart) | 41 |
Athens Christian | 29 |
George Walton Academy* (Monroe) | 44 |
Savannah Christian | 37 |
Greenforest Christian* (Decatur) | 55 |
Our Lady of Mercy (Fairburn) | 39 |
February 18 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Darlington* (Rome) | 44 |
Athens Academy | 39 |
Second Round |
February 22 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Pinecrest Academy (Cumming) | 69 |
Landmark Christian* (Fairburn) | 64 |
St. Francis* (Alpharetta) | 84 |
Paideia (Atlanta) | 35 |
Holy Innocents'* (Atlanta) | 65 |
Tattnall Square Academy (Macon) | 28 |
Stratford Academy* (Macon) | 52 |
Aquinas (Augusta) | 36 |
Prince Avenue Christian (Bogart) | 47 |
First Presbyterian Day* (Macon) | 32 |
Wesleyan* (Norcross) | 73 |
George Walton Academy (Monroe) | 26 |
Darlington (Rome) | 57 |
Calvary Day* (Savannah) | 51 |
Lakeview Academy* (Gainesville) | 59 |
Greenforest Christian (Decatur) | 55 |
Quarterfinals |
February 28 Home team's high school (home team marked with a '*') |
St. Francis* (Alpharetta) | 77 |
Pinecrest Academy (Cumming) | 35 |
Holy Innocents' (Atlanta) | 78 |
Stratford Academy* (Macon) | 39 |
Wesleyan* (Norcross) | 63 |
Prince Avenue Christian (Bogart) | 31 |
March 1 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Lakeview Academy* (Gainesville) | 72 |
Darlington (Rome) | 54 |
Semifinals |
March 4
Cobb Civic Center |
Holy Innocents' (Atlanta) | 63 |
St. Francis (Alpharetta) | 61 |
Wesleyan (Norcross) | 77 |
Lakeview Academy (Gainesville) | 35 |
Finals |
March 10
Georgia Tech |
Wesleyan (Norcross) | 51 |
Holy Innocents' (Atlanta) | 48 |
The Tournament
Teams: 24
How determined: Region winners through the top 24 teams in the power ratings.
Champion: Wesleyan
School Title:
Final Record:
Coach: Jan Azar
Notes:
Other notes:
|
|