Email
Home
|
2017 Class AAA Boys
First Round |
February 17 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Islands (17-9) (Savannah) | 78 |
Worth County* (9-18) (Sylvester) | 60 |
Crisp County* (16-11) (Cordele) | 108 3OT |
Savannah (13-14) | 106 3OT |
February 18 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Monroe Area (14-14) | 76 |
Sonoraville* (22-7) | 73 |
Westside* (23-3) (Macon) | 96 |
Long County (16-12) (Ludowici) | 71 |
Johnson* (18-9) (Savannah) | 65 |
Monroe (13-14) (Albany) | 52 |
Pace Academy* (21-8) (Atlanta) | 63 |
Dawson County (14-13) (Dawson) | 30 |
Coahulla Creek (19-7) (Dalton) | 49 |
Franklin County* (11-15) (Carnesville) | 45 |
Liberty County* (19-5) (Hinesville) | 92 |
Kendrick (9-18) (Columbus) | 71 |
East Hall* (20-7) (Gainesville) | 65 |
Westminster (12-16) (Atlanta) | 64 |
Tattnall County* (15-13) (Reidsville) | 81 |
Peach County (8-19) (Fort Valley) | 80 |
Morgan County* (20-5) (Madison) | 71 |
Adairsville (16-13) | 40 |
Lovett (18-10) (Atlanta) | 62 |
Greater Atlanta Christian* (20-6) (Norcros) | 58 |
Central* (19-7) (Macon) | 107 |
Appling County (9-16) (Baxley) | 69 |
Calhoun* (20-4) | 75 |
Hart County (14-14) (Hartwell) | 63 |
Cedar Grove* (16-5) (Ellenwood) | 71 |
Lumpkin County (14-14) (Dahlonega) | 58 |
Jenkins* (20-7) (Savannah) | 75 |
Cook (10-17) (Adel) | 65 |
Second Round |
February 22 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Pace Academy* (22-8) (Atlanta) | 49 |
Johnson (19-9) (Savannah) | 41 |
February 23 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Westside* (24-3) (Macon) | 88 |
Monroe Area (15-14) | 57 |
Liberty County* (20-5) (Hinesville) | 105 |
Coahulla Creek (20-7) (Dalton) | 62 |
Islands (18-9) (Savannah) | 89 |
East Hall* (21-7) (Gainesville) | 62 |
Morgan County* (21-5) (Madison) | 82 |
Tattnall County (16-13) (Reidsville) | 55 |
Lovett (19-10) (Atlanta) | 71 |
Crisp County* (17-11) (Cordele) | 69 |
Calhoun* (21-4) | 67 |
Central (20-7) (Macon) | 61 |
Jenkins* (21-7) (Savannah) | 71 |
Cedar Grove (17-5) (Ellenwood) | 56 |
Quarterfinals |
February 28 Home team's high school (home team marked with a '*') |
Pace Academy* (23-8) (Atlanta) | 53 2OT |
Westside (25-3) (Macon) | 50 2OT |
Liberty County* (21-5) (Hinesville) | 89 |
Islands (19-9) (Savannah) | 72 |
Morgan County* (22-5) (Madison) | 70 |
Lovett (20-10) (Atlanta) | 49 |
Calhoun* (22-4) | 65 |
Jenkins (22-7) (Savannah) | 60 |
Semifinals |
March 4
Savannah - Armstrong Atlantic |
Pace Academy (24-8) (Atlanta) | 71 |
Liberty County (22-5) (Hinesville) | 62 |
Morgan County (23-5) (Madison) | 72 |
Calhoun (23-4) | 61 |
Finals |
March 9
University of Georgia |
Pace Academy (25-8) (Atlanta) | 54 |
Morgan County (24-5) (Madison) | 46 |
The Tournament
Teams: 32
How determined: Region winners through 4th place
Champion: Pace Academy
School Title:
Final Record: 26-8
Coach: Demetrius Smith
Notes:
Other notes:
|
|